Wpływ Brexitu na rynek walutowy: Uderzenie czy Oportunizm?
2 mins read

Wpływ Brexitu na rynek walutowy: Uderzenie czy Oportunizm?

I. Odseparowanie: Funkcja brytyjskiego funta po Brexit

Wielokrotnie analizowano konsekwencje Brexitu dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej z różnych perspektyw. Brytyjski funt (GBP) nie mógł pozostać na uboczu tych rozważań. Przed referendum w 2016 r. funt był jedną z najważniejszych walut na rynku walutowym, a jego siła była równie duży jak prestiż Londynu jako jednego z najważniejszych centrów finansowych świata.

Rozważania nad wpływem Brexitu na rynek walutowy zaczęły się z chwilą ogłoszenia wyników referendum. Funt szwankował. Zgodnie z danymi Banku Anglii, w ciągu jednej nocy po referendum, funt stracił 10% swojej wartości względem dolara, a w ciągu następnego półrocza kontynuował swoje zniżkowanie. Tym samym zwrócił uwagę inwestorów i ekonomistów na potencjalne implikacje Brexitu dla waluty.

II. Implikacje Brexitu: niepewność i zmienność

Często podkreśla się, że rynki finansowe nie lubią niepewności, a Brexit na pewno wprowadził wiele niepewności. Proces negocjacji w sprawie warunków wyjścia z UE trwał lata i był pełen zawiłości, co tylko zwiększało zmienność GBP. Niepewność dotycząca przyszłych relacji gospodarczych pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską skutkowała falami spekulacji, które wywierały presję na brytyjską walutę.

Częściowo przewidywalna była reakcja funta na te wydarzenia. Brexit, jako precedens, nie miał historycznych analogii, a tym samym był źródłem spekulacji i niepokoju. Ta zmienność była szansą dla spekulantów i day traderów, ale jednocześnie przysparzała problemów firmom, które musiały radzić sobie z ryzykiem walutowym w swoich działaniach.

III. Długoterminowe skutki: Czy funt pozostanie na szczytach?

Brexit ma również potencjalne długoterminowe skutki dla GBP. Wielka Brytania, choć nie jest już częścią jednolitego rynku, pozostaje jednym z najważniejszych graczy na światowej scenie gospodarczej. Pytanie, jakie można zadać, to: czy funt utrzyma swoją rolę jako jedna z najważniejszych walut rezerwowych?

Według Paquita Davis-Friday i Chakraborty Sudipta, autorów „Brexit and the Future of the Global Financial System”, proces ten może doprowadzić do zmniejszenia dominacji funta w długim okresie. Nie jest to jednak pewne, ponieważ wiele zależy od polityki gospodarczej, jaką Wielka Brytania przyjmie po Brexit.

Źródło:

  1. Davis-Friday, P.Y. & Sudipta, C. (2021). „Brexit and the Future of the Global Financial System”.